Dla kogo?
- osoby mające obecnie dolegliwości kręgosłupa związane z siedzącym trybem życia, uczucie sztywnych pleców, bólu pleców spowodowanego napięciem tkanek miękkich, dyskopatią, zmianami zwyrodnieniowymi (jeśli nie masz pewności jaki charakter ma Twój ból, przeczytaj ten artykuł o dyskopatii lub zapytaj fizjoterapeutę o poradę (Gosia Łapczyńska 51-52-53-363)
- osoby oczekujące na zabieg endoprotezoplastyki lub będące po zabiegu (po konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą)
- osoby mające w przeszłości dolegliwości w obrębie układu ruchu (bóle kręgosłupa, stawów, przebyte urazy)
- osoby chcące zwiększyć swoją wiedzę na temat działania ludzkiego ciała, mechanizmów tworzenia się bólu pleców i sposobów jego profilaktyki.
- osoby chcące rozpocząć praktykę jogi, dla których sesja jogi w grupie początkującej jest zbyt intensywna
Grupa przeznaczona dla osób odczuwających obecnie lub w przeszłości dolegliwości kręgosłupa i stawów, pragnących ćwiczyć pod okiem fizjoterapeuty. Zajęcia „zdrowe plecy” są ukierunkowane na poprawę zdrowia i charakteryzują się indywidualnym podejściem do problemów zdrowotnych uczestników.
Do grupy można dołączyć w każdej chwili, bez zapisów.
Metody i koncepcje, których elementy odnajdziesz na zajęciach zdrowe plecy to:
- joga
- pilates
- trening medyczny
- animal flow
- stretching powięziowy
- ćwiczenia rehabilitacyjne
- metoda Feldenkraisa
- relaksacja, wizualizacja, medytacja
- automasaż tkanek miękkich
Podczas zajęć wykonujemy zróżnicowane ćwiczenia pozwalające harmonijnie i wielokierunkowo rozwijać ciało:
- ćwiczymy równowagę i propriocepcję (patrz niżej)
- rozciągamy się i zwiększamy zakres ruchomości
- robimy trening stabilizacyjny (wzmacniający siłę i wytrzymałość siłową)
- uczymy się technik autoterapii, relaksu i regeneracji
Propriocepcja to zmysł, który pozwala nam się nie przewrócić, kiedy natrafimy na niestabilne podłoże. Zmysł ważny, ponieważ po pierwsze ratuje nas przed upadkiem i urazami, a po drugie jego zaburzenia są nierozerwalnie związane z dolegliwościami bólowymi w narządzie ruchu. Wraz z wiekiem zdolność do utrzymania równowagi pogarsza się, dlatego warto ją ćwiczyć, inwestując w ten sposób w sprawność w wieku późniejszym. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca trening równowagi przynajmniej raz w tygodniu.
Rozciąganie i wzmacnianie to dwa kierunki, które są podstawą wszystkich treningów rehabilitacyjnych. Ćwiczenia siły i mobilności powinny być ze sobą w równowadze. Zwykle ćwicząc zaniedbujemy jedne z nich, preferując drugie. Kobiety zazwyczaj wolą się rozciągać, ponieważ sprawia im to łatwość (mają ku temu genetyczne, sprzężone z płcią predyspozycje). Panowie, przeciwnie, wybierają treningi siłowe. Tymczasem powinno być dokładnie odwrotnie. Aby utrzymać ciało w dobrej kondycji, powinniśmy wybierać ćwiczenia, które są dla nas trudniejsze. Jeśli więc Twoje ciało jest sztywne – powinieneś skupić się na poprawie mobilności. Jeśli Twoje ciało jest gibkie, ale wykonanie pompki czy przysiadu jest dla Ciebie niemożliwe – zwróć większą uwagę na ćwiczenia siłowe.
Stres związany z pracą i życiem rodzinnym wzbudza w naszym ciele napięcia, które nawarstwiając się latami powodują znaczne szkody w naszym zdrowiu. Techniki autoterapii, których uczymy na zajęciach są doskonałym antidotum na stres i jego następstwa. W ramach zajęć uczymy się automasażu, identyfikowania i rozluźniania napiętych tkanek, ćwiczeń oddechowych, które pomagają opanować stres i prostych technik medytacyjnych wiodących do stanu głębokiego relaksu.
Nauczyciel: Gosia Łapczyńska,
Aktualnie zajęcia odbywają się regularnie online (możliwość odtworzenia zajęć o dowolnej godzinie) oraz stacjonarnie w poniedziałki o 18.