Jeśli szukasz fizjoterapeuty lub wiedzy na temat anatomii i bólu kręgosłupa, zapraszam na nową stronę www.fizjoterapiawewroclawiu.pl
Znajdziesz tam odpowiedzi na pytania:
Kim jest fizjoterapeuta i jak przygotować się do wizyty?
Czym jest terapia ruchem?
Na czym polega fizjoterapia online?
Znajdziesz tam również blog o dyskopatii, bólu kolan oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania
Kim jest fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta to osoba, która pomaga ludziom w odzyskiwaniu sprawności, utraconej wskutek urazu (złamania, skręcenia itd.) lub choroby (np. dyskopatia, udar). Fizjoterapeuci, tak jak lekarze, specjalizują się w różnych gałęziach medycyny – w ortopedii, neurologii, kardiologii, pediatrii itd. Nową specjalizacją w Polsce jest fizjoterapia uroginekologiczna i seksualna kobiet.
Fizjoterapia jest skutecznym sposobem zmniejszania bólu w układzie ruchu bez stosowania leków przeciwbólowych. Stosowanie fizjoterapii poprawia ogólny stan zdrowia i jakość życia.
Coraz więcej osób korzysta z pomocy fizjoterapeutów. Współpraca pacjenta i jego terapeuty, owocuje życiem bez bólu i bezpiecznym powrotem do pełnej sprawności.
Z jakimi schorzeniami warto wybrać się do fizjoterapeuty?
- Bóle kręgosłupa (dyskopatia, przeciążenia, zmiany zwyrodnieniowe, stres)
- Bóle stawów (zespół bolesnego barku, bóle kolan, zmiany zwyrodnieniowe)
- Urazy sportowe (skręcenia, złamania)
- Dolegliwości tkanek miękkich (uszkodzenia więzadeł, ścięgien, mięśni, łokieć tenisisty)
- Napięciowe bóle głowy
- Bóle stóp (halluksy, ostroga piętowa, płaskostopie)
- Przed i po zabiegach chirurgicznych (endoprotezoplastyka, artroskopia, rekonstrukcja więzadeł, operacje kręgosłupa)
- Problemy z nietrzymaniem moczu, wypadanie narządów rodnych, bóle podczas stosunku
- Dolegliwości psychosomatyczne (spowodowane stresem, napięciem psychicznym)
Jak wygląda spotkanie z fizjoterapeutą?
Indywidualna terapia prowadzona przez dyplomowanego fizjoterapeutę rozpoczyna się rozmową (wywiadem) na temat dolegliwości pacjenta i jego ogólnego stanu zdrowia i trybu życia. Następnie terapeuta bada pacjenta za pomocą różnych testów i stawia diagnozę funkcjonalną, do której dobiera odpowiednią terapię. Terapia prowadzona jest różnymi metodami, w zależności od potrzeb pacjenta. Najczęściej w ramach jednej sesji część czasu przeznaczona jest na terapię manualną, a część na ćwiczenia. Pacjent otrzymuje również indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu, który powinien zrealizować, aby terapia była skuteczna.
Czy przed wizytą u fizjoterapeuty konieczna jest wizyta lekarska?
Zgodnie z obowiązującą obecnie Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, Art. 4 ustawy określa, że „wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega między innymi na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta, kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii, kinezyterapii lub masażu, zlecaniu wyrobów medycznych, dobieraniu ich do potrzeb pacjenta, nauczaniu pacjentów posługiwania się tymi wyrobami, prowadzeniu działalności fizjoprofilaktycznej, wydawaniu opinii i orzeczeń odnośnie do stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii oraz przebiegu procesu fizjoterapii”. W związku z tym, wizyta lekarska nie jest konieczna przed wizytą u fizjoterapeuty, niemniej jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach fizjoterapeuta kieruje na taką konsultację po wstępnym zbadaniu pacjenta, w celu wykluczenia przez lekarza przeciwwskazań medycznych do prowadzenia terapii. Współpraca lekarza i fizjoterapeuty stanowi wówczas podstawę skutecznej i dobrze dobranej terapii.
Co należy zabrać na wizytę u fizjoterapeuty?
Na wizytę u fizjoterapeuty przygotuj całą swoją dokumentację medyczną (wypisy ze szpitala, opisy konsultacji lekarskich, wyniki badań obrazowych – zdjęcie RTG, MRI, TK, USG wraz z opisem).
Przydatny będzie również wygodny strój sportowy, ponieważ w trakcie wizyty bardzo często wykonuje się ćwiczenia.
Fizjoterapeuci w Metta Studiu:
Gosia Łapczyńska – fizjoterapia narządu ruchu (+48 515 253 363)