Joga Iyengara 1

Metoda stworzona przez B.K.S. Iyengara (jednego ze współczesnych mistrzów jogi) charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, ponieważ podczas zajęć nauczyciel przykłada dużą wagę do techniki wykonywania pozycji. Podczas jednej sesji do większości pozycji wchodzimy wieloetapowo, tak by ciało miało czas się rozgrzać i rozciągnąć. Dzięki zastosowaniu różnorakich pomocy (koców, pasków, klocków itd.) pozycje jogi stają się wykonalne dla każdego, nawet dla osób z bardzo małą elastycznością tkanek. Dlatego do grupy początkującej może dołączyć każdy, również osoby, które nie miały nigdy styczności z jogą.

Dla kogo skierowane są zajęcia?

  • Osoby, które nigdy wcześniej nie praktykowały jogi, w każdym wieku, każdej płci
  • Osoby z wysokim poziomem stresu i z dolegliwościami psychosomatycznymi (bóle głowy, bóle brzucha, bóle pleców, problemy z zasypianiem, uczucie napięcia i pobudzenia emocjonalnego)
  • Jeżeli masz jakiś problem zdrowotny i nie wiesz, czy joga jest dla Ciebie, zadzwoń do fizjoterapeuty (Gosia Łapczyńska 51-52-53-363)

Do grupy można dołączyć w każdej chwili, bez zapisów.

Joga Iyengara jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych metod praktyki jogi nie tylko ze względu na dużą precyzję wykonywania ruchów, ale również dlatego, że nauczyciele jogi Iyengara przechodzą długie i bardzo szczegółowe szkolenie instruktorskie. Do kursu nauczycielskiego dopuszczone zostają osoby po minimum trzyletniej praktyce. Pierwszy stopień kursu, po którym można zacząć nauczać, również trwa trzy lata i jest zakończony egzaminem. Ta rozciągnięta w czasie nauka sprawia, że wśród certyfikowanych nauczycieli nie ma osób przypadkowych.

Joga Iyengara jest 8-stopniowa. Na swojej ścieżce adept podejmuje następujące praktyki:

  1. Yama – zasady moralne
  2. Nyama – kształtowanie samego siebie przez samodyscyplinę
  3. Asana – pozycje jogi
  4. Pranayama – kontrola oddechu
  5. Pratyahara – wyzwolenie umysłu od dominacji zmysłów i bodźców zewnętrznych
  6. Dharana – koncentracja
  7. Dhyana – medytacja
  8. Samadhi – stan nadświadomości, osiągnięty w wyniku głębokiej medytacji

W grupie początkującej zajęcia opierają się głównie na praktykowaniu asan i koncentracji.

Wszystkie grupy jogi praktykują wg schematu:

  1. I tydzień miesiąca – pozycje stojące
  2. II tydzień miesiąca – skłony, siady i skręty
  3. III tydzień miesiąca – wygięcia do tyłu i napięcia brzucha
  4. IV tydzień miesiąca – balanse i pozycje relaksacyjne.

Schemat ten może ulec zmianie, zależnie od okoliczności. Nie ma znaczenia, w którym tygodniu rozpoczniesz swoją praktykę. Do grupy początkującej możesz dołączyć w dowolnym momencie.

Nauczyciel: Gosia Skórska