Joga

Joga nie jest religią. Jest to system filozoficzny, który rozwinął się w Indiach. Słowo yoga pochodzi z języka sanskryckiego i ma wiele znaczeń. Słowa „yuj” oznacza kontrolę, unię, połączenie.
Indyjski filozof Patandzali 2500 lat temu usystematyzował i spisał wiedzę o jodze w traktacie zwanym Yoga – Sutry. Według definicji Patandzalego:

yoga czitta vritti nirodhah
yoga jest powstrzymaniem aktywności umysłu

 

Wyciszenie umysłu jest trudne do osiągnięcia, dlatego powstały rożne praktyki, który pomagające je osiągnąć. Stan umysłu ma wpływ na ciało (np. stres powoduje zwiększenie napięcia mięśni) i odwrotnie – ciało ma wpływ na umysł. Wykorzystujemy te zależności podczas praktyki jogi dla osiągnięcia równowagi.

Joga w różnych szkołach, miejscach na świecie ma różne oblicza. Oczywiste jest to, że system, który trwa od tysięcy lat musiał w tym czasie ewoluować, zmieniać się i rozgałęziać. Każdy nowy mistrz wniósł do swojego nauczania coś nowego, kierując jogę na różne tory. Jest to przyczyną tego, że w różnych szkołach możemy spotkać się z różnymi podejściami, poglądami i praktykami jogi. Nie znaczy to, że jedne są lepsze lub gorsze. Są po prostu różne.

W naszej szkole skłaniamy się ku jodze terapeutycznej. Jodze, która mniej łączy się z tradycją i filozofią, a bardziej skoncentrowana jest na uzyskaniu efektu leczniczego dla ciała i umysłu. Joga terapeutyczna to stosunkowo nowa koncepcja, rozwinięta w XX w. przez B.K.S. Iyengara – jednego ze współczesnych mistrzów jogi. Iyengar wprowadził do praktyki różnorodne pomoce – koce, paski, klocki, wałki – po to, by każdy człowiek, niezależnie od jego ograniczeń ruchowych mógł rozpocząć bezpiecznie swoją praktykę.

Doświadczenia Iyengara łączymy i uzupełniamy wiedzą z dziedziny anatomii, biomechaniki, medycyny, fizjoterapii i psychologii. Każda osoba, która dołącza do naszej praktyki wypełnia kwestionariusz zdrowia, który jest szczegółowo analizowany w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa na zajęciach.

Mówi się, że joga to nie zajęcia grupowe, ale indywidualna praktyka odbywana w grupie. Grupy, w których praktykujemy są małe – od 4 do 12 osób. Pozwala to nam na realizację tej idei.