Baza wiedzy

Czy przepuklina może się cofnąć?

Przepuklina, wypuklina, dyskopatia…

Codziennie w gabinecie widuję pacjentów uważających, że ich kręgosłup został nieodwracalnie zniszczony przez „wypadnięty dysk”.

Zacznijmy od tego, że krążek międzykręgowy (popularnie zwany dyskiem) nie wypada. Może się spłaszczyć, odkształcić, rozszczelnić – ale w żadnym wypadku wypaść! A skoro nie może wypaść, to nie można go „wsadzić na miejsce” lub „nastawić”. Nie można go również wyczuć z zewnątrz przez skórę, ponieważ jest schowany głęboko, wewnątrz kręgosłupa.

Ale wracajmy do naszych przepuklin. Przez lata pacjenci pytali mnie, czy przepuklina może się cofnąć, a ja nie do końca wiedziałam co mam na to odpowiedzieć, ponieważ w żadnych źródłach nie mogłam znaleźć na ten temat informacji. W środowisku medycznym panuje powszechne przekonanie, że przepukliny dyskowe są nieodwracalne. Tymczasem okazuje się, że to przekonanie jest błędne. Chińscy specjaliści od bólu krzyża przeanalizowali liczne badania opublikowane na przestrzeni ostatnich 25 lat i doszli do wniosku, że około 2/3 przepuklin cofa się samoistnie!

Twój kręgosłup ma w sobie ogromny potencjał, żeby się wyleczyć. Wystarczy mu tylko trochę pomóc – w gabinecie fizjoterapii lub na sali gimnastycznej. ?‍♀️?‍♀️

Komentarz do wspomnianego wyżej artykułu znajdziesz tutaj. 

Dla maniaków: Abstrakt artykułu i jeszcze jeden ciekawy artykuł dotyczący spontanicznej regresji przepukliny