Dla kogo?
- Osoby, które praktykują jogę regularnie, minimum od 3 miesięcy i chciałyby poszerzyć swoją praktykę
- Osoby z wysokim poziomem stresu i z dolegliwościami psychosomatycznymi (bóle głowy, bóle brzucha, bóle pleców, problemy z zasypianiem, uczucie napięcia i pobudzenia emocjonalnego)
- Jeżeli masz jakiś problem zdrowotny i nie wiesz, czy joga jest dla Ciebie, zadzwoń do fizjoterapeuty (Gosia Łapczyńska 51-52-53-363)
Grupa jest przeznaczona dla osób, które ćwiczą regularnie od przynajmniej 3 miesięcy i pragną pogłębić swoją praktykę. Wiele osób obawia się przejścia do tej grupy, niesłusznie spodziewając się na niej ekstremalnie trudnych pozycji. Tymczasem zestaw asan w tej grupie jest podobny do zakresu realizowanego przez grupę podstawową. Dzieje się tak dlatego, że miarą zaawansowania w jodze nie jest rozciągnięcie ciała, ale zwiększona świadomość swojego ciała. Kontrola napinających się mięśni, czucie kości i stawów, umiejętność płynnego oddychania są tu dużo istotniejsze niż to, czy w skłonie dotykamy już podłogi, czy jeszcze nie.
W grupie średniozaawansowanej zaczynamy się również uczyć pozycji odwróconych (tj. wykonywanych do góry nogami), takich jak świeca, stanie na przedramionach, stanie na rękach, stanie na głowie. Pozycje te działają bardzo korzystnie na nasze ciało, powodując odciążenie nóg i narządów wewnętrznych. W jodze przypisuje się im działanie regeneracyjne dla całego organizmu, stymulację odporności, regulację pracy gruczołów dokrewnych oraz działanie lecznicze w przypadku bólów głowy i problemów z zatokami.
Jeżeli masz przeciwwskazania do wykonywania pozycji odwróconych, koniecznie zgłoś je nauczycielowi przed zajęciami. Przeciwwskazania do wykonywania pozycji odwróconych obejmują:
- nadciśnienie tętnicze, choroby serca
- poważne problemy z odcinkiem szyjnym (szczególnie osoby mające ból promieniujący z szyi do kończyn górnych, niezależnie od jego przyczyny)
- poważne wady wzroku (powyżej 6 dioptrii), jaskra, odklejenie siatkówki
- stany zapalne uszu
- menstruacja (kwestią sporną wśród nauczycieli jest, czy jest to przeciwwskazanie)
- ciąża (u osób początkujących)
Ścieżka adepta jogi składa się z 8 stopni:
- Yama – zasady moralne
- Nyama – kształtowanie charakteru przez samodyscyplinę
- Asana – pozycje jogi
- Pranayama – kontrola oddechu
- Pratyahara – uwolnienie umysłu od wpływu zmysłów i bodźców zewnętrznych
- Dharana – koncentracja
- Dhyana – medytacja
- Samadhi – stan nadświadomości, osiągnięty w wyniku głębokiej medytacji
W grupie średniozaawansowanej zajęcia zostają wzbogacone o kolejne stopnie – pranayamę i medytację.
Nauczyciel: Gosia Skórska