Baza wiedzy

Oddychanie

Przedstawiam Wam świetną animację pokazującą jak porusza się ciało w trakcie oddychania. Na filmie zobaczycie ważne struktury anatomiczne biorące udział w ruchach oddechowych:

  • przeponę
  • dno miednicy
  • relację pomiędzy ruchami oddechowymi przepony a ruchem kręgosłupa (fala oddechowa)
  • dodatkowe mięśnie wdechowe (okolica szyi).

Oddychanie nie ogranicza się do pracy przepony oddechowej. Oddychanie całkowite uruchamia 4 struktury, które potocznie nazywamy przeponami: przeponę czaszkową, szyjną, oddechową i miedniczną. Ruch tych 4 przepon stymuluje 7 splotów nerwowych.

  • Przepona czaszkowa to struktura podtrzymująca mózg.
  • Przepona szyjna ogranicza górny otwór klatki piersiowej.
  • Przepona piersiowa (właściwa przepona) oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej.
  • Przepona miedniczna jest rozpięta pomiędzy kośćmi biodrowymi i kością krzyżową na dnie miednicy.

Przepony te pracują synergicznie, stymulując krążenie oraz sploty nerwowe.

Przepona piersiowa jest bardzo ważnym i interesującym mięśniem. Odpowiada za ruchy oddechowe. Podczas wdechu kurczy się, obniża i powoduje zassanie powietrza do klatki piersiowej. Jednocześnie porusza narządy jamy brzusznej, spychając je w dół i naciskając od góry na przeponę miedniczną, która w tej fazie oddechu się obniża. Podczas wydechu unosi się do góry i wypycha powietrze z klatki piersiowej. Ciśnienie w jamie brzusznej maleje w tej fazie oddechu, a przepona miedniczna unosi się z powrotem do góry.

Przepona wraz z mięśniami lędźwiowymi (les psoas) stabilizuje odcinek lędźwiowy i powoduje jego poruszanie się w rytm oddechu. Na wdechu spłyca się lordoza lędźwiowa, która pogłębia się na wydechu.

W ruchach oddechowych bierze udział cały tułów. Trzewia w trakcie wdechu zstępują w stronę dna miednicy. Żebra, dzięki mięśniom międzyżebrowym, rozchylają się jak żaluzje w trakcie wdechu i wracają do pozycji zamkniętej w trakcie wydechu. Mięśnie grzbietu i szyi również przenoszą falę oddechową. Mięśnie brzucha biorą udział w nasilonym wydechu, jak również przenoszą ruch przepony do okolicy krocza.

Więcej ciekawostek znajdziesz w naszej bazie wiedzy